Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


Származéktársulás
8. Calamagrostis epigeios DC [Onopordetalia] (Siskanádtippanos származéktársulás)
Non: Calamagrostetum epigei Juraszek 1928.
A siskanádtippan (Calamagrostis epigeios) Dancza (2002) vizsgálatai szerint a Délnyugat-Dunántúlon, parlag területeken, felhagyott szőlőkben, degradált legelőkön, tarvágásokon, valamint építési területeken, kiszáradó magassásos társulásokban (Magnocaricion) terjedt el. Ezeken a termőhelyeken a művelés felhagyása következtében három-négy éven belül, gyakran a Solidago gigantea subsp. serotina-fajjal együtt képes kodomináns állományokat létrehozni, amelyek olykor már a vegetáció képét is meghatározzák. Dancza Kopecký és Hejný (1974) nyomán a Dauco-Melilotion-fajokkal jellemezhető állományokat származtatott társulásnak tekinti.
Diagnosztikus fajkombináció: Calamagrostis epigeios (V), Erigeron annuus subsp. strigosus (IV), Melilotus albus (III), Picris hieracioides (III), Daucus carota (III), Cirsium arvense (III).
A társulás semleges kémhatású, magas mésztartalmú, alacsony humusz- és össznitrogéntartalmú, sekély termőrétegű (5–15 cm) agyagtalajokon fordul elő. A fajok flóarelemeloszlást tekintve az eurázsiai (41%), kozmopolita (17,6%) és cirkumboreáris fajok (17,6 %) dominálnak.
DDt Keszthely, felhagyott építési területeken (Dancza 2002).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave