Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


Artemisietea vulgaris származéktársulás
8. Helianthus tuberosus agg. DC [Artemisietea vulgaris] (Vadcsicsóka származéktársulás)
Inkl.: Helianthetum decapetali Morariu 1967.
A származéktársulás domináns és karakter faja a Helianthus tuberosus, vagy annak alakkörébe tartozó valamely kivadult dísz-Helianthus faj, mint a sokvirágú napraforgó (H. decapetalus L.) vagy az érdes napraforgó (H. rigidus (Cass.) Desf.).
A társulás termesztett és kivadult Helianthus tuberosus – illetve rokon fajok – populációiból alakult ki. Az állományok közös jellemzője, hogy az Artemisietea vulgaris osztály fajai határozzák meg. A társulás a Keszthelyi-láp szegélyében fordul elő tömegesen, ahol vadföldnek ültették, valamint kivadulva Gyenesdiás és Dióskál határában fordult elő kisebb állománya. Az említett termőhelyeken még nem tapasztalható a terjedése. A Helianthus tuberosus agg. fajcsoport képviselői (Balogh 2001) özönfajként a Rába-ártéren a természetes vegetáció összetételét is megváltoztatja. Ezért az ország ruderális területein kialakult populációk felderítése és terjedésének megakadályozása fontos feladat.
Idesoroljuk a sokvirágú napraforgó (Helianthus decapetalus) társulását is, amelyet Erdélyből és a Partiumból írtak le, de állományai nálunk is előfordulnak a Tisza, a Szamos és a Kraszna mentén, az Észak-Alföldön. Különösen kötött talajú, meredekebb agyagos vagy vályogos löszpartokon alalkulnak ki 2–3 méter magas, igen sűrű állományai, amelyek alatt gyakorlatilag nem fordulnak elő társuló növényfajok.
Ezért – bár Morariu asszociációként írta le állományait – a szakirodalom nem tekinti szüntaxonómiailag kategorizálható közösségnek, a fentebb említett okok miatt.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave