Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A fitoterápia története és jelentősége

A fitoterápia – leegyszerűsítve – a növények használatát jelenti az egészség megőrzésében és helyreállításában, azaz a betegségmegelőzésben és a gyógyításban. A gyógynövények használata elválaszthatatlan a gyógyítás egészétől mind a jelenkor gyakorlatában, mind pedig a történelmi múltban. Az orvoslás történetét a kezdetektől kíséri a növények használata. Az 1991-ben az Ötzvölgyi-Alpokban felfedezett gleccsermúmia, aki az Ötzi nevet kapta, és akinek életét a rézkorra, Kr. e. 3300 körüli évtizedekre teszik, már bizonyíthatóan használt gyógynövényeket. Ruházatában bélféregűző hatású növényeket találtak, és a múmia kórbonctani vizsgálatából kiderült, hogy Ötzi valóban bélférgektől szenvedett. Semmi okunk ugyanakkor feltételezni, hogy korábban nem használtak gyógynövényeket, hiszen erre az állatvilágban is találunk példákat. A Dactylis glomerata L. pázsitfűfaj magyar neve csomós ebír. E név eredete (etimológiája) az eb (= kutya) és az ír (= orvosság) szavakban rejlik, utalva arra, hogy kutyák (és macskák) előszeretettel fogyasztják e növényt betegen, pl. emésztési problémáik esetén. Ókori orvosi munkákban is elhagyhatatlan és alapvető részt képez a gyógynövények használata. Sumér ékírásos agyagtáblák, valamint az ókori Egyiptom orvoslásának fő forrásai, az ún. Ebers-papiruszok számtalan növény gyógyhatásait említik. Csakúgy, mint a hinduk fő vallásos irataihoz, a Védákhoz írt egyik kiegészítés, amely az Ayurvéda nevet viseli, és a korabeli indiai orvoslás összefoglalója. A hagyományos indiai (ayurvédikus), kínai, arab, indián stb. máig továbbélő, valamint az európai népi orvoslás visszaszorult, de még fellelhető tudására, gyakorlatára a XXI. század orvoslása forrásként tekint. Rendre újabb gyógynövényeit vonja tudományos vizsgálat alá, melyek aztán megjelennek a nyugati világ orvoslásában is. Ez utóbbinak előfutárai a gyógynövényeket használó antik görög orvosok, kialakulásának fő helyszínei pedig az orvosi egyetemek, melyek mindegyikében füvészkert is működött a gyógynövényismeret elsajátításának gyakorlati helyszínéül. A máig fennmaradt első ismert füvészkert a Padovai Egyetem botanikus kertje 1545-ből. A könyvnyomtatás elterjedtével pedig szélesebb körben is hozzáférhetőkké váltak a füveskönyvek, melyekben a növényvilágról közölt ismeretanyag jelentős része gyógyászati vonatkozású, és bővelkedik a mai tudomány által is igazolt elemekben. Ilyen Melius Péter 1578-ban megjelent Herbáriuma [14], ill. 1653-ból Apáczai Csere János Magyar Encyclopaediájának VII. fejezete, melyben a növények közt szinte csak gyógyhatásút (a fák közt 30, a bokrok között 8, a füvek közt 24 fajt) ismertet.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave