Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Perctérfogat (l×min-1) Q=(HR×SV)

A nyugalmi szívperctérfogat általában megegyezik a keringő vérmennyiséggel. Vagyis az a vérmennyiség, amelyet a bal kamra a keringésbe juttat egy szívciklus alatt egy perc múlva ér vissza a jobb kamrába. Edzett személyek esetében alacsonyabb nyugalmi perctérfogat is elegendő, hiszen a sűrűbb hajszálérrendszer és a jobb oxidatív enzimaktivitás megengedi azt. A perctérfogat a keringési rendszer funkcionális kapacitását jellemzi. A szív perctérfogata nyugalomban egy egészséges férfiban 4,5-5,5 liter×min-1 közötti, ami intenzív fizikai munkában a kondíciótól függően rövid időre akár 5-8-szorosára is növekedhet. A 28. ábra állóképességi tevékenységet (ultramaraton) végző fiatal felnőtt férfi terheléses perctérfogatátlagainak különbségeit mutatja be. A nyugalomban mért átlag egybeesik a tankönyvi adattokkal (4,4 l). Természetesen a perctérfogat személyenként testmérettől függően változik. A terhelés megkezdése után (ülésből járás, gyors járás) 3-4 perc elteltével a perctérfogat közel a háromszorosára nőtt (14,32 l). Az aerob kapacitás 50-75%-án a duplájára, míg a VO2 maximumán egy enyhébb növekedés figyelhető meg. Az edzett szív (a bal kamra) 35-50 liter vér továbbítására is képes percenként. Az edzetlen, de egészséges személyek ezzel szemben 20-25 l vért forgatnak meg percenként fizikai aktivitás csúcsán. Természetesen (az edzettségtől függetlenül) ugyanazon vérmennyiség folyik át a jobb szívfélen is. Érdekességként megemlítjük, hogy egy átlagember életének első 60 éve alatt a szív mintegy 200 000 m3 vért pumpál a keringésbe, 5000-6000 m3 folyadék filtrálódik át a kapillárisok falán és kb. 80 000 hektoliter oxigént használ fel a szöveti metabolizmus céljaira.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave