Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A pulzustöréspont mint küszöb

A progresszív terhelés során a terheléssel és oxigénfelvétellel lineárisan nő a pulzusszám (egészséges, nem idős személyeken a 130-170 ütés×min-1 közötti tartományban biztosan), majd a közel maximális régióban ellapulhat, megtörhet a pulzusnövekedés egyenese. Egészségeseken az arteriovenózus oxigénkülönbség, esetleg a pulzustérfogat további növekedése teszi lehetővé az oxigénfelvétel kisebb-nagyobb mennyiségű növekedését (amely, ha egyáltalán tetőzik, az ennél magasabb, a 100%-os aerob terhelésnél következik be). A pulzusszámváltozás e töréspontját Conconi és munkatársai ugyanazon futássebességnél látták, mint ahol a tejsavküszöböt [34]. Az egyszerű és olcsó Polar-teszter könnyen vizsgálhatóvá tette e jelenséget, és ezért a pulzustöréspont kedvelt küszöbjellemző lett Európában, majd az USA-ban is főleg a sportolók vizsgálatakor. A pulzustöréspont a VO2max 90%-a körüli tartományban észlelhető, szemben a 70% körüli 4 mmol×l-1 laktátküszöbbel, vagy az 50-55% körüli V-slope küszöbbel [35].

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave