Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az egészség és a betegség közötti „láthatatlan” átmenet sajátosságai

Az egészségi állapot romlásának hátterében általában különböző események komplex láncolata áll, melyek kezdete gyakran évekkel korábbra nyúlik vissza, a beavatkozások nem a megfelelő időben és fázisban történnek. Az egészségi állapot alakulása szempontjából meghatározó tényezők közül a társadalmi-gazdasági jellemzők a meghatározóak. Ezek ugyanis jelentős befolyásoló hatással vannak az életmódra, az egészségmagatartásra, melyek azután a fiziológiai és patofiziológiai jelek közvetítésével hozzák létre azt az „eredményt”, amelyet közismert néven betegségnek nevezünk. A betegségek, következményeiket tekintve, pedig életminőséget rontók vagy akár halálosak is lehetnek. A társadalmi-gazdasági és az életmód-, illetve az egészségmagatartás-tényezők alakításába történő beavatkozás prevenciós, míg a később említett (fiziológiás, patofiziológiás) és az eredménynek (vagyis a betegség valamilyen szintű megjelenése) a „kezelése” a gyógyító aktivitások közé tartozik. (Hangsúlyozom, hogy itt a prevenció alatt nem az egészségügyi ellátás keretein belül történő betegségmegelőző tevékenységek összességét értem. A társadalmi-gazdasági és az életmódhoz, egészségmagatartáshoz sorolható prevenciós aktivitások köre igen széles: az oktatástól a foglalkoztatásig, a lakásviszonyoktól a tömegkommunikáción keresztül közvetített életmódmintákig [17]. Nem szolgál különösebb meglepetéssel, hogy bár e folyamat meglehetősen jól ismert az állampolgárok életének feltételeit befolyásoló, sok esetben meghatározó döntéshozók, politikusok előtt, a beavatkozás általában már csak az „eredmény” (azaz a betegség) és a „következmény” (azaz a korlátozottság, a korai halál) jelentkezése esetén történik meg, az egészségügyi szektor hatáskörébe utalva az alapvetően társadalminak tekinthető problémát.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave