Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az egészséget meghatározó szűkebb tényezők, azok kölcsönhatásai

Számos kutatási program igazolta már, hogy az egészséget számos tényező befolyásolja. Ezen komponensek kapcsolata összetett és bonyolult [32]. Az egészséget közvetlenül (1) az öröklött és szerzett egyéni tulajdonságok, (2) az életmód, (3) a fizikai környezet és (4) a pszichoszociális tényezők, valamint (5) az egészségügy determinálja (26. ábra). Az egyén magával hozott tulajdonságai adják az egészség egészének építőkockáit, az alapvető testi és lelki vonások meghatározásával, valamint a szervezet különböző betegségekre való öröklött fogékonyságával. Az öröklött, belső tényezők mellett a külső meghatározottságot az egyént élete során körülvevő anyagi és pszichoszociális környezete jelenti. A felsorolt determinánsok különböző súllyal vannak jelen, az egyes tényezők súlya minden esetben más és más. Így tehát amikor egy konkrét esetet vizsgálunk, körültekintőnek kell lennünk, ami a minősítést illeti.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave