Arisztotelész

Lélekfilozófiai írások


266 Ez a bekezdés csak úgy értelmezhető, ha föltesszük, hogy az ellentétes dolgok (ta enantia), ill. a szubsztancia (úszia) kifejezés az elemekre vonatkozik, az attribútumok (ta hüparkhonta) pedig az elemek tulajdonságaira. A keletkezés és a pusztulás II 3-ban fejti ki Arisztotelész azt a tanítását, hogy
a tűz: meleg és száraz a levegő: meleg és nedves a víz: hideg és nedves a föld: hideg és száraz.
Az elemek természetes helye a következő: a kozmosz közepén van a föld, fölötte a víz, majd a levegő, végül a földhöz viszonyítva legkívül, az égbolt alatt a tűz. Ezt a négy szublunáris elemet az égbolt speciális természete folytán csak körmozgást végezni képes anyaga veszi körül. Noha a Kategóriák-ban azt olvassuk, hogy „a szubsztanciáknak ellentétük sincs” (5, 3b24), a jelen fejtegetésben mégis „ellentétes szubsztanciákról” van szó. A tűz és a víz, ill. a levegő és a föld állnak ilyen viszonyban, mert mindkét attribútumuk ellentétes. A keletkezés és a pusztulás II 45. fejezetéből tudjuk, hogy az elemek háromféleképpen alakulhatnak egymásba:
  1. ha egy elem egyik tulajdonsága „elpusztul” és helyébe lép annak ellentéte. Pl. ha a hideg és nedves víz meleg és nedves levegővé válik.
  2. ha egy elem mindkét tulajdonsága elpusztul. Pl. ha a tűz vízzé alakul.
  3. ha a két ellentétes elem elpusztítja egymást, akkor a másik két elem jön létre. Pl. víz és tűz kölcsönös pusztulásából levegő és föld keletkezik.
Az első két esetben a minőség azért pusztul el, mert ellentéte elpusztítja. A harmadik esetben pusztulása járulékos: a szubsztancia pusztulásából következik. Arisztotelész célja annak bizonyítása, hogy a szubsztancia nem pusztulhat el járulékos módon, mert nem járuléka, nem attribútuma semminek, „semmiféle szubsztrátumról nem állítható” (vö. Kategóriák 5, 2a11). – Ennélfogva azt az elemet, amelynek ellentéte nincs jelen, nem fenyegeti pusztulás.

Lélekfilozófiai írások

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 815 6

A Filozófiai írók Tára sorozaton belül induló Arisztotelész-összkiadás első kötete. A könyv két arisztotelészi iratot tartalmaz: A lélek (De anima) című háromkönyves művet és azt az értekezésgyűjteményt, amelyet Parva Naturalia címen tart számon a szakirodalom.

Hivatkozás: https://mersz.hu/arisztotelesz-lelekfilozofiai-irasok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave