Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Politikai háttér

A német felvilágosodás kialakulásának egyik fontos politikai feltétele volt a modern abszolutista állam létrejötte, amely a Német-római Birodalom területén fokozatosan, a 30 éves háború (1618–1648) és az azt lezáró vesztfáliai béke következményeként alakult ki. A Német-római Birodalom sok apróbb-nagyobb államból (hercegségből, grófságból, egyházi fejedelemségből) állt, melyeket a 30 éves háború vallási viszályai erősen megosztottak. A vallási alapon így kialakult ellentéteket, kötődéseket és struktúrákat kellett ahhoz félretenni, hogy a helyzet békekötés által rendezhetővé váljon. Az 1648-as vesztfáliai béke által a német fejedelemségek szerepe erősen felértékelődött, központilag irányított territoriális államokká alakultak. A békében meghatározott Német-római Birodalom sem szövetségi állam, sem államszövetség nem volt. Előbbihez hiányoztak a birodalmi szervek, utóbbihoz pedig az egyes fejedelemségek teljes függetlensége. A fejedelmek ugyan messzemenő szuverenitást élveztek, olyannyira, hogy külpolitikai szövetségeket is köthettek, de ezek a szövetségek nem irányulhattak a Német-római Birodalom ellen. Az egyes fejedelemségeket, legalábbis névleg, hűségeskü kötötte a császárhoz, és a birodalmi jog alá tartoztak. E kis német államok számára a XVII. században példaképül XIV. Lajos francia király, a „Napkirály” versailles-i udvara és az ott kialakult abszolutizmus szolgált.3

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave