Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Friedrich Schiller élete

Johann Christoph Friedrich Schiller 1759. november 10-én született a Neckar melletti Marbachban (Württemberg) szülei második gyermekeként. Édesanyja, Elisabeth Dorothea Kodweiß egy fogadós egyetlen leánya, édesapja, Johann Kaspar Schiller seborvos, majd 1753-tól a württembergi hadsereg tisztje. Az apa nagyravágyó volt, és szellemi érdeklődésű, azonban nehéz természet, felesége 1796-os jellemzése szerint önfejű, nagyképű és családjával szemben érzéketlen. A kortársak az apát dicsérik értelme és kötelességtudása, az édesanyát pedig életvidámsága és finom érzései miatt.

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave