Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


A kulturális antropológia célja és megközelítésmódjai

Talán már érezték magukat furcsán, amikor kapcsolatba kerültek egy másik kultúra képviselőjével, vagy számunkra különös szokásaikról hallottak, s elcsodálkoztak: vajon miért viselkednek az emberek ilyen furcsán, és miért nem rendesen, mint mi? Van úgy, hogy saját házunk táján is elég körülnézni, s máris különösnek tűnnek olyan viselkedésformák, amelyeket nem értünk. Nem értjük, mert nem ismerjük. Így van ez azokkal is, akik a nyugati világban otthon szülik meg gyermekeiket, előre tervezetten, készülve rá. Jómagam sok interjút készítettem olyan nőkkel, akik így döntöttek, és olyan véleményeket is gyűjtöttem, amelyek róluk szóltak. Első ránézésre úgy tűnt, lehetetlen a párbeszéd. Pedig mindkét fél magyarul beszélt, mégis két külön kulturális értelmezést használnak a szülés és a születés folyamatára. A megértést itt is az ismeretek hiánya nehezíti, az, hogy a többségi társadalom nem tudja, nem érti, vajon milyen valódi okai lehetnek arra egy nőnek, hogy úgy döntsön, nem kórházban fog szülni.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave