Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


Klasszikus evolucionizmus

Az első elmélet, amelyet már antropológiai vizsgálatok és elemzések eredménye hozott létre, az egyvonalú evolúció elmélete. Azért egyvonalú, mert követői amellett érveltek, hogy a világ valamennyi kultúrája hasonló szakaszokban fejlődik, minden kultúra hasonló utat és lépcsőfokokat jár végig. Ezzel magyarázták, hogy az emberek életmódja világszerte miért különbözik egymástól annyira, egyesek pedig miért olyan hasonlóak. Véleményük szerint a különböző kultúrák és közösségek különböző fejlődési fokokat reprezentálnak. A fejlődési fokok magyarázatot adnak arra is, miként lehet az, hogy néhány szokásra és vallási képzetre a világon szétszóródva bukkantak rá olyan népeknél, akik biztosan nem álltak semmilyen kapcsolatban egymással. A magyarázat az evolucionisták szerint az, hogy ezek a bizonyos népek a fejlődésnek éppen ugyanazon fokán állnak.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave