Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Kereszténység: a Szentírás vallása

Az értelmi megismeréshez – az „intellektualizmushoz” és a racionális gondolkodáshoz – való viszonyát tekintve a kereszténység születésétől fogva sajátos kettősséget hordozott. Egyrészt Jézus evangéliumi példabeszédei a hétköznapi gondolkodásmód számára is érthetőek voltak, és nem igényeltek hosszabb előiskolázást. Ezzel magyarázható az evangéliumok kultúrákon átnyúló egyetemes jellege. A példabeszédek közel-keleti hagyománya olyan bölcsességeket tartalmazott, amelyek az emberi érzelmek és a gondolkodás mélyrétegére hatottak. Az evangéliumi tanítás egyszerűsége lehetővé tette, hogy a keresztény írók később irodalmi közhelyként használják azt a gondolatot, miszerint Jézus „örömhíre” nem rendelhető alá Donatus vagy Priscianus nyelvtani szabályainak, ahogy ezt Nagy Szent Gergely pápa megfogalmazta a 6–7. század fordulóján. Szent Pál már említett gondolatát is felidézve – Krisztus balgasága többnek bizonyult a világ okosságánál – akár arra a következtetésre juthatunk, hogy a kereszténység az értelmi megismerést elvető, „antiintellektuális” vallás.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave