Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A zsidó iskola

A keresztény vallás a zsidóságtól megörökölte sajátos írásmagyarázó attitűdjét. Jézus korában a zsidó oktatásnak éppúgy három szintje alakult ki, mint a görög-római iskolának, de a képzési tartalom egészen más volt. Mivel a zsidóság kizárólagosan a „vallásos kultúra” világában élt, a tanulók Homérosz és Vergilius szövegei helyett a Szentírás szövegét és az írástudók ehhez kapcsolódó hagyományát ismerték meg. A vallási alapismereteket a gyermekek a keresztény családhoz hasonlóan otthon sajátították el. Az antik iskolarendszerhez viszonyítva jelentős különbség, hogy az elemi írás és olvasás tanítására a görög-római világban alapfokú magániskolák széles hálózata jött létre, amelyek tanítói ezzel a tevékenységgel keresték kenyerüket. Ehhez képest a zsidóságnál az elemi szintű írás és olvasás oktatásának a színtere elsősorban a család volt, és a 2. századig nem ismerünk alapfokú iskolát Jeruzsálemen kívül. Az elemi szintű iskola héber elnevezése bét széfer (tanulás háza) vagy bét szófér (írástudó háza) volt. A tanítás egy írástudó (szófér) feladata volt, és a szegényebb zsinagógák esetében személyesen a zsinagóga elöljárója végezte ezt a feladatot. Az oktatás a zsinagóga épületében zajlott. A késő ókorban egyre több, családon kívül szerveződő alapfokú iskolai tevékenységgel kell számolnunk. Az elemi szintű oktatás követelményei közé tartozott a héber nyelvű Biblia olvasása és egyes részeinek memorizálása, az elfogadott fordítás (Targum) ismerete – amennyiben a közösség anyanyelve különbözött a hébertől –, valamint a liturgia alapfokú elsajátítása.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave