Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Nagy Szent Gergely műveltsége és világképe

Nagy Szent Gergelyről azt szokás mondani, hogy ő volt az első igazi „középkori pápa”. Ez a nézet főleg a német történetírásból ered, és Gergely antik műveltséggel szembeni elutasító magatartásából, valamint a bizánci görögökkel kapcsolatos fenntartásaiból táplálkozik. Gergelynél több utalást találunk, amelyek az evangéliumi tanítás elsődlegességét hangsúlyozzák az antik grammatika szabályaihoz képest. Másfelől írásaiból az is kitűnik, hogy kora egyik legműveltebb embere volt. Ez az itáliai iskolázás magas színvonalára utal, noha nem tudjuk, milyen iskolákba járt Gergely fiatalkorában. Valóban bizalmatlan volt a görög keresztényekkel szemben, de ez nem tartotta vissza attól, hogy körültekintően ápolja a pápaság kapcsolatát Konstantinápollyal. Egy középkori legenda szerint leromboltatta az Augustus által alapított palatinusi könyvtárat, ami valószínűleg nem igaz, de azt kifejezésre juttatja, hogy Gergely távolságtartóan viszonyult az antik műveltséghez.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave