Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Karoling és Ottó reneszánsz. A szerzetesi műveltség virágkora

A Karoling birodalom hanyatlása után a művelődés irányítói a királyok, majd a német-római császárok lettek, akik Karoling minták alapján továbbvitték az egyházreformot, pártolták a művészeteket, és az iskolai művelődés színvonalának emelésére törekedtek. Azonban csak addig voltak képesek e szerep betöltésére, amíg rendelkeztek megfelelő hatalommal. Ezért a 9–10. században a kulturális centrumok földrajza jól érzékelteti a királyi hatalom erejét Európában. Az ezredfordulón kibontakozott az úgynevezett Ottó reneszánsz, amely az első német-római császárokhoz kapcsolódó kulturális megújulásnak tekinthető. Az Ottók az antikvitás feltámasztására törekedtek, és a képzőművészetek területén is az ókori formanyelv felidézése volt a szándékuk. Tevékenységük az iskolai művelődésre is kedvező hatást gyakorolt. Az Ottó reneszánsz a Karoling reneszánszhoz hasonlóan az egyházreform tágabb keretében nyerte el igazi jelentőségét, aminek az Ottók éppúgy elkötelezett képviselői voltak, mint a Karoling uralkodók.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave