Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az antik szerzők áthagyományozásának fordulópontjai

A klasszikus ókorban az irodalmi műveket tekercsek (volumen) formájában őrizték. A tekercsek helyett a könyv (codex) lassú elterjedésére már a császárság első századaiban sor került. A tekercs és a könyv az 1–3. században egymás mellett éltek, de egyre több szempont szólt a codex használata mellett. Egyrészt több írás fért el egy könyvben, mint egy tekercsen, másrészt könnyebb volt keresni benne, harmadrészt az egyház és a római jog szakemberei szívesebben használták, ami hozzájárult ahhoz, hogy a 4. században végleg felülkerekedett a tekercsformával szemben. A codex anyaga is megváltozott a tekercshez képest. Az Egyiptomból származó, növényi eredetű papiruszt mindinkább az állatbőrből készült pergamen helyettesítette, amit praktikusabb és könnyebb volt hajtani. Később a pergamen egyre ritkábbá és drágává vált, ezért a középkori századokban fokozatosan felváltotta a papír.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave