Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az olvasás átalakulása

A klasszikus szerzők áthagyományozása az olvasás szerepének a megváltozásával is egybeesett. Az ókorban az olvasás a szöveg hangos felolvasását jelentette. Ez általában azzal járt, hogy a római polgár számára egy írástudó rabszolga felolvasta a szöveget. Az ókori könyvkultúra mindvégig erőteljes kapcsolatban maradt az élőszó világával. A kora középkorban az olvasás funkciója gyökeres átalakuláson ment keresztül. A kialakuló szerzetesi művelődés a lectio divinát már inkább csendes elmélkedő olvasásként értelmezte, ami gyakran egyéni olvasás volt. Ezzel megszületett az olvasás modern ember számára érvényes formája. Az olvasás kultúrájának átalakulása nélkül a középkori tanulás jellege sem lenne érthető.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave