Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A Karoling egyházreform kezdetei. Szent Bonifác iskolai műveltsége

Az angolszász szerzetesi hagyományok gyermeke volt Szent Bonifác is, akinek frank udvarra gyakorolt hatása döntő mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a Karolingok a 8. század második felétől elköteleződtek az egyházreform mellett. Bonifác „Germánia apostolaként” tevékenykedett, és jelentős érdemei voltak Róma és a frank egyház közötti kapcsolat elmélyítésében. Kulturális szempontból Bonifác az angolszász iskolai művelődés jellegzetes alakjának tekinthető. Angliában a nuslingi kolostorban nevelkedett, és itt kapott iskolai képzést. Később ő lett a kolostori iskola vezetője. Az angolszász iskolára jellemző latin nyelvet használta, grammatikai és metrikai műveit is ismerjük. Kevéssé hangsúlyozott mozzanat, hogy Bonifác negyvenéves koráig a szigetországban tartózkodott, és csak utána döntött úgy, hogy a kontinensre megy, és a térítő munkát részesíti előnyben. Személyében nemcsak a keresztény misszió elkötelezett alakját, hanem az angolszász iskolai művelődés jellegzetes figuráját kell látnunk. Germán térítő útjai során megalapította Fulda kolostorát, aminek iskolája később jelentős szerepre tett szert a német területeken. Bonifác politikai és missziós tevékenysége nyilván felülmúlta kulturális szerepét, de egész életútja azt jelképezi, hogy az egyházreform keretében a „hit” és a „művelődés” szempontjait egyszerre szükséges érvényre juttatni. Ez a gondolat akár a Karoling reformok jelszavaként is értelmezhető.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave