Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A Karoling reneszánsz eszméje. Alapvető célok

Már említettük, hogy a történetírás régebben az antik örökség recepciója felől közelített a Karoling reneszánsz problémájához. Eszerint a római ókor jobb megismerése a kultúra színvonalának emelkedését eredményezte, ami jótékony hatást gyakorolt a kortársak latinnyelv-ismeretére. A Karoling reneszánsz a Nyugatrómai Birodalom bukása óta első ízben vezetett igazi kulturális felvirágzáshoz Európa történetében. A 14–15. századi itáliai „reneszánsz” (újjászületés) analógiájára képzett „Karoling reneszánsz” kifejezés is az antik örökség feltámasztásának eszméjét állította a középpontba. Ennek alapján a Karoling reneszánsz elsősorban kultúrtörténeti kategóriának tekinthető.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave