Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az elemi iskolai oktatás

A gyermekek általában öt-hatéves korukban kerültek a kolostorba. Legelőször imádságra tanították őket, ami a Miatyánkot és a Hiszekegyet, illetve a zsoltárokat foglalta magában. Ezeket latin nyelven kellett elsajátítani, ami erőfeszítéssel járó feladat volt a kisgyermek számára. Ezzel párhuzamosan az elemi oktatás is megkezdődött. A diákok főleg olvasni és írni tanultak, de a gyakorlati énektanítás és az elemi számolás első lépéseire is sor került. Az olvasást a zsoltároskönyv alapján tanították. A betűk külön lapokra voltak felírva, és addig kellett találgatni, amíg végül megjegyezték azokat. Ezután került sor az összefüggő olvasásra.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave