Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A munka megbecsülése és a nevelési eszmények

A mezőgazdasági forradalom eredményeként a megművelt természet képe vált uralkodóvá a 12–13. században. A nyugat-európai térség olyan kultúrtájjá változott, ahol a szántóföldek, a szőlők és kertek az emberi munka eredményeit dicsérték. Az ipari mesterségek is hatalmas fejlődésen mentek keresztül. Az érett középkor embere számára a békés termelőmunka eredményei kézzelfogható jelenségekké váltak, amelyeket az épülő katedrálisok domborművein is megörökítettek. Nem véletlen, hogy ekkor fogalmazódott meg a fizikai munka és az ipari mesterségek iránti megbecsülés. Ez a nevelési eszményekre is hatást gyakorolt, ami jól megmutatkozik abban, hogy egyes korabeli értelmezések szerint a 12–13. században a fizikai munkával járó mesterségeket is az artes közé sorolták.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave