Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az iskolák színhelye: a felemelkedő város

A város hanyatlása az ókor végén a késő antik iskola megszűnéséhez vezetett. A kora középkori vidéki kolostori iskolák helyett az urbanizáció előrehaladásával a városi székhelyű iskolák váltak az iskolai művelődés előrevivőjévé a 12. században. Ezek általában a püspöki katedrális melletti székesegyházi iskolák voltak, amelyekből később az egyetemek is kialakulhattak. A kolostori iskolák is folytatták tevékenységüket, de már nem az általuk adott oktatás számított „korszerűnek”. A szerzetesi iskolák maguk is átalakuláson mentek keresztül, amikor fokozatosan „modernizálták” tananyagukat. Az újabb szerzetesrendek – ciszterciták, ferencesek, domonkosok – a kor követelményeinek megfelelő oktatást valósítottak meg, másfelől szerzetesi eszményeik képére formálták a tananyagot.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave