Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A keresztény humanizmus születése

Az új iskolák kialakulása a korabeli kultúra átalakulásának szélesebb folyamatába illeszkedett. Az észak-francia vidékek a mezőgazdasági sikerek első európai színterei voltak. A 12. század embere először tanult meg hinni abban, hogy az emberi munka képes a természet átalakítására és humanizálására. A régebbi román templomok oszlopfőin gyakran a titokzatos természet képeit láttuk, amit varázslatok hatnak át, és félelmetes lények vagy szörnyek otthonául szolgálnak. A 12. században az észak-francia vidéken az erdők már visszahúzódtak a kiterjedő szántóföldek elől. A templomok domborművei az emberi munka – a learatott gabona, a szőlőszüret és a kézműipar – gyümölcseit és termékeit ábrázolták. A művészet témáinak megváltozása jól érzékelteti az emberi érzékenységek és mentalitások átalakulását. Az 12. századi ember nem a természet által legyőzve, hanem a természet uraként jelent meg, és élvezte munkája jól megérdemelt gyümölcseit.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave