Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A quadrivium felértékelődése. A chartres-i iskola

A Keletről érkező szaktudományos művek fordítása a Természet iránti érdeklődés megélénküléséhez vezetett, ami új lehetőségeket hozott magával a quadrivium területén. Ez nem jelentette azt, hogy a 12. század ne becsülte volna nagyra a grammatikai és irodalmi képzés alapjául szolgáló triviumot, de figyelmét a valóságról alkotott jelek (voces) helyett – ezzel a trivium foglalkozott – maga a valóság és dolgai (res) kötötték le, ami a quadrivium tárgyát képezte. Ennek a szemléletmódnak a megtestesítője volt a chartres-i iskola, ami az egyik legbefolyásosabb iskolai intézménnyé nőtte ki magát a 12. században. A chartres-i iskola tudós tanárai sokat tettek azért, hogy a világ szimbolikus értelmezésével szemben a korabeli gondolkodás elkezdte felismerni a Természet törvényszerűségeit. A teremtett világ továbbra is az isteni jóság és mindenhatóság bizonyítéka maradt, de lassan felfedezték – az isteni első okhoz képest – a Természetben ható „másodlagos okok” rendszerét.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave