Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Tudás, megismerés és humanizmus

Az értelem és a szép igényes latinság kiművelését, valamint a Természet megismerését a 12. századi iskolamesterek a klasszikus antikvitás értékeire támaszkodva kívánták elérni. Másfelől ez a kor egyre erősödő öntudattal hirdette saját tudományos eredményeit is. Jól mutatja ezt Bernardusnak, a neves chartres-i iskolamesternek az elhíresült mondata, aki szerint a kortárs „modernek”, mint „óriások vállaira felkapaszkodott törpék” támaszkodnak az antikvitás („régiek”) értékeire. A 12. század tanítói „moderneknek” érezték magukat, de nagyra becsülték az antikvitást. Szerintük csakis az ókoriaktól tanulva lehet addig ismeretlen magasságokba jutni, ugyanakkor a saját eredményeikbe vetett hit nyilatkozik meg abban, hogy – Bernardus említett hasonlata alapján – a „modernek” többet tudnak, és messzebbre látnak, mint a „régiek”.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave