Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A koraérett modernség dilemmái

A 13. századot nemcsak a virágzás és a harmónia, hanem feszültségek és dilemmák is jellemezték. Mindazokat a konfliktusokat és törésvonalakat, amelyek a középkori keresztény civilizáció kora újkori átalakulásához vezettek, a „koraérett modernség” (Ghislain Lafont) fogalma alatt szokás összefoglalni. Ez a század első ízben mutatta fel a „modernség” színtereit az európai történelemben. A „gépek” – például a vízikerekek – alkalmazása, a római jogon alapuló kánonjog kibontakozása, a városi „érzékenységek” terjedése és a racionális eljárásokat alkalmazó skolasztika egyaránt a „modernség” összetevőit alkották. Kezdettől fogva kérdésesnek bizonyult, hogy a középkori kultúra újszerű jelenségei milyen viszonyban állnak a kora középkorból megörökölt gondolatformákkal. Amikor „koraérett modernséget” említünk, egyrészt arra utalunk, hogy a „modernség” 13. századi színterei önmagukban elég kezdetlegesek voltak, másrészt a középkori szellemiség nem készült fel a befogadásukra. A „koraérett modernség” alapvető kulturális dilemmája a „hit” és az „értelem” viszonyából fakadt. Jellemző módon a kettő közötti szintézist kimunkáló Aquinói Szent Tamás filozófiája nem tudta uralni a 13–14. századi gondolati áramlatokat, és a késő középkortól az „értelem” mindinkább önálló utakra lépett.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave