Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az iskolaidő

Az archaikus és a klasszikus görög világ iskolai időbeosztásáról, a zenei, fizikális és szellemi nevelés tantárgyi megjelenéséről vajmi kevés tudással rendelkezünk. Annyi bizonyos, hogy – nem utolsósorban a mediterrán éghajlatból következően – az iskolai foglalkozások igen korán, lényegében pirkadatkor kezdődtek – sőt, télen sokszor még lámpás fényénél kísérték a gyermekeket az iskolába. A nap rendjéről a római császárkorból van a bevezető sumer szöveghez hasonló részletezettségű beszámolónk, egy római iskolásfiúnak egy görög–latin társalkodási nyelvkönyvben megőrzött beszámolója. Leírása a maga általánosságában ugyancsak a mediterrán világ máig ismert rendjéhez igazodó beosztást ír le: a reggeli iskolaszakasz után korai ebédre tér haza a gyermek (kenyér, olajbogyó, sajt, olajos magvak), majd a „szieszta” ideje után újra visszatér az iskolába, ahonnan az esti fürdésre és kiadósabb vacsorára megy újból haza.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave