Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A földközi-tengeri kereszténység változatai

A kései antikvitás a keresztény egyház szervezetének kialakulása szempontjából is alapvető jelentőségű időszak volt. A földközi-tengeri kereszténység területén öt pátriárkátust (pentarkhia) találunk, amelyek meglehetős önállósággal intézték ügyeiket. A 3. századtól megfigyelhetjük – elsősorban Keleten – a több püspökségből álló egyháztartományok létrejöttét. Ez nagyobbrészt egybeesett a birodalom közigazgatási tartományainak határaival, és élükön a metropolita, nyugaton az archiepiscopus (érsek) állt. A legnagyobb tekintélyű – apostoli alapítású – városok egyházfői joghatóságukat tekintve is a püspökök és az érsekek fölé emelkedtek. Ezeket hívjuk pátriárkáknak. Ilyen volt az alexandriai, az antiochiai és a római pátriárka, majd az 5. századtól a jeruzsálemi és a konstantinápolyi pátriárka. Az öt pátriárkátus együtt alkotta a birodalmi egyházat. Közülük a római pátriárka (pápa) kezdettől fogva kivételes tekintélyre tartott igényt, mint Szent Péter apostolfejedelem örököse, de ez nem jelentette azt, hogy Róma az egész mediterrán kereszténység közvetlen irányítója lett volna.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave