Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Quadrivium

A triviumhoz tartozó ismeretkörök nyelvi-irodalmi készségekkel foglalkoztak, míg a quadriviumhoz sorolt „művészetek” vizsgálódásai a természetre irányultak. Mivel az aritmetika, a geometria, az asztronómia és a zene területén egyaránt a számot tartották a megértés kiindulópontjának, gyűjtőfogalomként – ahogy már utaltunk rá – matematikának (mathematica) is szokták nevezni ezeket az ismeretköröket. A szám fogalmát a kései antikvitásban az újkori szemléletmódtól eltérő módon közelítették meg. Nemcsak eszköznek vélték a dolgok és mennyiségek megmérésére, hanem olyan arányok kifejeződésének tartották, amelyben a világmindenség harmóniája nyilvánul meg. A számnak ez a felfogása a püthagoraszi és platóni filozófia szemléletmódjából táplálkozott. Cassiodorus megfogalmazása szerint, ha a számvetést elvesszük a világból, minden vakká lesz, illetve a szám rendez el mindent a természetben. A filozófusok szerint a szám a világ rendjének biztosítéka, keresztény értelmezésben a Teremtő gondoskodásának és a Teremtés nagyszerűségének bizonyítéka.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave