Forró Orsolya

A magyar hangtan alapjai


Nyelv és írás

A hangtannak, akár fonetikáról, akár fonológiáról van szó, egyáltalán nem része az, hogy a szavak hangalakjait hogyan jelenítik meg vizuálisan az egyes nyelvek beszélői, azaz az írás és a helyesírás. Az írás – csakúgy, mint a beszéd – nyelvi tudásunk kifejeződése, realizációja, „megtestesülése”. Amikor írunk és amikor beszélünk, egyaránt szabályok alkalmazásával tesszük, azonban ezek a szabályok igen eltérő jellegűek. A beszéd korai életkorban, ösztönösen elsajátított és bizonyos mértékig mindig ösztönösen, gyorsan végbemenő tevékenység, az írás szabályainak megtanulása azonban teljes egészében tudatos, és csak későbbi életkorban, viszonylag fejlett nyelvi kompetencia birtokában lehetséges. A beszédben megnyilvánuló nyelvi szabályok nem szándékos, nem tudatos alkotó, szabályozó munka eredményei, míg az íráséi egyértelműen azok. Ezért aztán a nyelvi változások mindig tükröződnek a beszéd változásában, azonban az írás változatlan maradhat a nyelv akár nagyobb mértékű változása ellenére is, ahogy például az angol vagy francia nyelv esetében is történt. Az írás szabályai szinte mindig tartalmaznak önkényes elemeket: a magyar helyesírásban például ilyenek a tízes, húszas, tízen, húszan alakok hosszú magánhangzói, amelyek a beszédben mindig rövidek (ezért sokan így is írják őket). Az ilyen szabályokat ráadásul bármikor meg lehet(ne) változtatni, míg a nyelvre önkényesen, szándékos behatással sokkal nehezebb erős hatást gyakorolni, mivel a nyelvi változásoknak megvannak a maguk saját szabályszerűségei.

A magyar hangtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 243 8

Ezt a jegyzetet elsősorban magyar BA és magyartanár szakos hallgatóknak szánjuk, bár számítunk gyakorló magyartanárok érdeklődésére is. A jegyzetben foglaltak alapját elsősorban a már általános iskolában is tanított magyar hangtani hagyomány képezi, azonban egyrészt jóval szélesebb anyagot ölel fel, másrészt sok tekintetben megkérdőjelezi ezt a hagyományt, mégpedig több okból és célból. Többet ad, hiszen a tanári munka alapjául szolgáló tankönyvekben szereplő tananyaghoz képest a tanárnak sokkal átfogóbb, alaposabb tudásra van szüksége ahhoz, hogy munkáját hatékonyan végezni tudja. És igyekszik felülírni a hagyományt, mivel az az utóbbi fél évszázadban megmerevedett, számos tekintetben teljesen idejétmúlttá vált nemcsak terminológiáját, de tartalmát, céljait, nyelvszemléletét illetően is.

A jegyzet remélhetőleg alkalmassá teszi a hallgatókat további hangtani tanulmányokra, azonban egyrészt az átlagos hallgatói igényeket követve, másrészt a magyar szakos képzés struktúráját szem előtt tartva megelégszünk a magyar nyelv legismertebb hangtani jelenségeinek bemutatásával, az elméleti háttér feltárását, valamint a jelenségek részletesebb, precízebb ismertetését pedig a (magyar szakos képzési struktúrából egyébként hiányzó) haladó hangtani kurzusokra bízzuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forro-a-magyar-hangtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave