Forró Orsolya

A magyar hangtan alapjai


Szabályosság – szabálytalanság, produktivitás – improduktivitás

A nyelvi elemek viselkedésük tekintetében alapvetően kétfélék lehetnek: szabályosak és szabálytalanok (rendhagyók). Szabályos tőből minden nyelvben több van, mint szabálytalanból. Gondoljunk például arra, hogy rendhagyó múlt idejű angol igéből sokkal kevesebb van, mint ahányat szabályosan, -ed toldalék alkalmazásával teszünk múlt időbe. Ez azonban nem az egyetlen különbség a szabályos és rendhagyó tövek csoportja között. A szabályos tövekre produktív eljárásokat alkalmazunk: olyan eljárásokat, amelyek új nyelvi elemekre is érvényesek. A magyarban például a tárgy jelölésének produktív módja, hogy a tő változatlan alakjához illesztjük a tárgy ragjának -t/-ot/-et/-öt allomorfjainak egyikét. Ezt tesszük például a szabályos bú, kár, kór, szír, szék, szőr, űr stb. tövekkel. Ugyanígy bánunk a más nyelvekből átvett szavakkal – pl. AIDS-et, pendrive-ot, Word-öt –, az idegen nevekkel – pl. Brad Pitt-et, Cesar Millan-t, Stanley Kowalsky-t54 –, a magyar nyelv elemeiből újonnan megalkotott szavakkal, valamint a nem létező, „halandzsa” szavakkal, az ún. logatomokkal55 – pl. *szalvál-t, *vák-ot, *péc-et, *szöt-öt – is. Bármilyen furcsának tűnhet is, a nyelv az idegen elemeket az esetek döntő többségében éppen hogy nem jelöli meg „idegenekként”, szabálytalanokként, hanem ugyanúgy kezeli őket, mint a nyelv réges-régi elemeit. A rendhagyó elemek jelentős része pedig a nyelv szókészletének régebbi, „ősibb” rétegébe tartozik – ilyenek a VTMR-tövek is.

A magyar hangtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 243 8

Ezt a jegyzetet elsősorban magyar BA és magyartanár szakos hallgatóknak szánjuk, bár számítunk gyakorló magyartanárok érdeklődésére is. A jegyzetben foglaltak alapját elsősorban a már általános iskolában is tanított magyar hangtani hagyomány képezi, azonban egyrészt jóval szélesebb anyagot ölel fel, másrészt sok tekintetben megkérdőjelezi ezt a hagyományt, mégpedig több okból és célból. Többet ad, hiszen a tanári munka alapjául szolgáló tankönyvekben szereplő tananyaghoz képest a tanárnak sokkal átfogóbb, alaposabb tudásra van szüksége ahhoz, hogy munkáját hatékonyan végezni tudja. És igyekszik felülírni a hagyományt, mivel az az utóbbi fél évszázadban megmerevedett, számos tekintetben teljesen idejétmúlttá vált nemcsak terminológiáját, de tartalmát, céljait, nyelvszemléletét illetően is.

A jegyzet remélhetőleg alkalmassá teszi a hallgatókat további hangtani tanulmányokra, azonban egyrészt az átlagos hallgatói igényeket követve, másrészt a magyar szakos képzés struktúráját szem előtt tartva megelégszünk a magyar nyelv legismertebb hangtani jelenségeinek bemutatásával, az elméleti háttér feltárását, valamint a jelenségek részletesebb, precízebb ismertetését pedig a (magyar szakos képzési struktúrából egyébként hiányzó) haladó hangtani kurzusokra bízzuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forro-a-magyar-hangtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave