Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Nemzetközi jogvédelem

Az emberi jogi normák terjedése többféle módon és eszközzel történik a nemzetközi politikában. Az első csoportba azok az eljárások sorolhatók, amelyek a normaterjesztésre koncentrálnak, az emberi jogi jogsértések megelőzését célozzák. Van Boven megközelítésében ezek a prevenciós technikák az emberi jogi jogsértéseknek általánosságban vagy egy konkrét válsághelyzetben történő megelőzését szolgálják. A generális és a speciális megelőzés eszközei rendkívül változatosak. A nemzetközi kapcsolatok majd minden szereplője alkalmazhatja ezeket a klasszikus és kimondottan megelőző technikákat. Így az NGO-knak az emberi jogokkal kapcsolatban végzett oktatási vagy ismeretterjesztő tevékenysége idesorolható. De ha egy állam vagy egy nemzetközi szervezet az emberi jogok és a demokrácia megszilárdításához nyújtott anyagi támogatást, szintén ezt az eljárást követi. De a nemzetközi szervezetek által elrendelt, az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos ideiglenes intézkedések vagy e témába vágó ajánlások elfogadása is ebbe a körbe tartozik. A katonai és rendőri képzési programok indítása, a köztisztviselők és politikusok számára emberi jogi oktatási programok szervezése, jogi szakértők biztosítása az emberi jogi törvények megfogalmazásához és alkalmazásához szintén a megelőzéshez sorolandó.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave