Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Kapcsolódó testület

A Békéltető és Választott Bíróságot az 1992 decemberében Stockholmban aláírt, a békéltetésről és a választott bíráskodásról szóló egyezmény hozta létre, amely 1994. december 5-én lépett életbe a 12. ratifikációs okirat letétbe helyezésével. Ezek a bíróságok ad hoc módon állnak fel, vagyis nem állandó testületről van szó. A genfi székhelyű, egy elnökből, egy alelnökből és további három tagból álló Bíróság feladata az Egyezményben részes államok által hozzá benyújtott viták rendezése békéltetés, vagy ha kell, bíráskodás útján. Olyan konfliktusok tartoznak a hatáskörébe, mint a területi integritással kapcsolatos viták, a tengeri jog korlátozása, valamint gazdasági és környezetvédelmi kérdések. A vitázó felek döntőbírókat vagy békéltetőket választanak a Bíróság által létrehozott listáról, amely jogi szakértők vagy diplomaták nevét tartalmazza, akik teljesen független személyek hivatalviselésük alatt. Minden állam két békéltetőt, egy bírót, illetve egy helyettes bírót jelöl 6 éves időtartamra. A kiválasztást egy hivatal felügyeli, melynek élén jelenleg a volt francia igazságügyi miniszter, aki egyben a bíróság elnöke, Robert Badinter áll. Jelenleg 33 ország a tagja a megállapodásnak.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave