Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Az afrikai kontinens

Afrika világpolitikai jelentősége és szerepe a II. világháború után megnövekedett. Az 50-es, 60-as években Nagy-Britannia, Franciaország és Belgium gyarmatbirodalma felbomlott, és ennek hatására is a 60-as évektől az Egyesült Államok fokozta diplomáciai tevékenységét a kontinensen. A volt afrikai brit gyarmatok legtöbbje tagja lett a Commonwealth-nek, és ennek mintájára 1958-ban Franciaország megalakította a Communauté Française-t, bár már 1946 óta létezett a Francia Unió, amely a tagállamok egyes csoportjainak bizonyos autonóm jogokat biztosított. A hatvanas évektől Észak- és Közép-Afrika állt a nemzetközi diplomácia középpontjában, de 1975 után a portugál gyarmatbirodalom felbomlása, Mozambik és Angola függetlenné válása fordulatot hozott, és Afrika déli része került előtérbe. „Afrika történetében Angola épp olyan mérföldkő, mint Vietnam Délkelet-Ázsia történetében. Angola után – írta abban az időben a The New York Times – Afrika már sohasem lesz a régi.” A kontinens természeti kincsei és földrajzi fekvése felértékelődött az új gazdasági és politikai folyamatokban. Afrika szarvában, északkeleti részében az egykori Szovjetunió növekvő befolyásra tett szert (Dél-Jemen, Etiópia, Szomália), ami újabb konfliktusok alapja lett. A Dél-afrikai Köztársaság és környezete szintén válságövezet volt sokáig, hisz a gazdag nyersanyaglelőhelyek, az ideológiai ellentétek komoly feszültségforrást jelentettek. Nehezítette továbbá az összefogást az afrikai mikronacionalizmus, amelyet az autoriter rendszerek kivirágzása provokált, és a mesterséges gyarmati határok is előidéztek.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave