Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Jogvédelmi szervek

A Charta megvalósítását egy tizenegy tagú bizottság, Az ember és népek jogainak afrikai bizottsága (továbbiakban Afrikai bizottság) ellenőrzi. A gambiai Banjul székhelyű testületet 1987. november 2-án hozták létre. A bizottsági tagokat egyéni minőségükben az AU Állam- és Kormányfőinek Közgyűlése választja meg a részes államok által jelölt személyek közül. A tagállamok legfeljebb két jelöltet állíthatnak, akik valamely tagállam állampolgárai, de egyikük nem lehet saját állampolgár. A választásnál a részes államok figyelnek a földrajzi és nemi arányokra, és ma már úgy tűnik, minden nyelv egyenlően reprezentált szemben a korábbi gyakorlattal, hogy a francia és arab nyelvű országokat favorizálták. A tagokat hatéves terminusra választják és újraválaszthatók. Az afrikai valósághoz tartozik, hogy volt rá példa, hogy egy bizottsági tag sokáig nem vett részt a munkában, nem teljesítette kötelességét. Ekkor a bizottság elnöke erről értesítette az Afrikai Unió Bizottságát, amelyik üresnek nyilvánította helyét. Évente kétszer, általában márciusban/áprilisban és októberben/novemberben találkoznak 10 napos rendes ülésszakon. Ezek közötti időben is tevékenykednek a bizottság tagjai, amiről rendszeresen beszámolnak. Ha a körülmények megkívánják, rendkívüli ülésszakot is tarthat a Bizottság. Az első rendkívüli ülésszakot 1989. június 13–14-én a gambiai Banjulban tartották, ahol a Bizottság működéséhez szükséges munkamódszerekről és adminisztratív ügyekről tárgyaltak. A második az ugandai Kampalában 1995. december 18–19-én volt a Burundiban és Nigériában tapasztalható emberi jogi helyzet megtárgyalására. Ugyanis a nigériai katonai kormány Ken Saro-Wiwát és nyolc társát a nemzetközi közvélemény elítélése ellenére kivégeztette. A Bizottság megállapításai a nigériai helyzetről és a kormány erre adott válasza nyilvánosságra kerültek, ami fontos újdonság volt. A kormány azt állította, hogy a Bizottság túllépte hatáskörét, mert egyrészt határozatot hozott Nigériáról, másrészt néhány kapcsolódó panaszt is közzétett. A Bizottság szerint azonban a határozat nem jelent az 59. cikkben meghatározott „intézkedést”, a panaszt pedig nem közölték addig, amíg az AESZ a nyolcadik éves jelentést jóvá nem hagyta. A harmadik rendkívüli ülésre a dél-afrikai Pretoriában 2004. szeptember 19-én került sor a dárfúri (Szudán) helyzet megtárgyalására.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave