Bartha Csilla (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVIII.

A többnyelvűség dimenziói: Terek, kontextusok, kutatási távlatok


Mérési módszerek és eszközök

A megfelelő revitalizációs tevékenységek kidolgozásának feltétele a nyelvi veszélyeztetettségi helyzetek minél részletesebb és pontosabb felmérése. Lee és Van Way tanulmánya sorra bemutatja azokat az eszközöket és módszereket, amelyek a nyelvi vitalitás és veszélyeztetettség kiértékelésében alkalmazásra kerültek: részletesen leírják a GIDS-t, az UNESCO 9 tényezős kritériumrendszerét, Krauss skáláját, illetve az EGIDS-t, és mindegyikkel kapcsolatban megfogalmazzák azt a kritikát, amiért szükségét látják egy új kvantitatív eszköz kidolgozását a nyelvi veszélyeztetettség mérésére (Lee–Van Way 2016, 273–278). Ezt elsősorban az ELCat (Catalogue of Endangered Languages – veszélyeztetett nyelvek katalógusa) által nyilvántartott nyelvekre alkalmazták, és szerintük azért hatékonyabb eszköze a kiértékelésnek, mint a fent felsoroltak, mert azokkal ellentétben részleges adatok ismeretében is alkalmazható, a veszélyeztetett nyelvek mintegy feléről pedig nevükön kívül nincsen más információnk (Lee–Van Way 2016, 277). Az általuk javasolt módszer, a LEI (Language Endangerment Index – nyelvi veszélyeztetettségi index), négy tényezőt vesz figyelembe: a generációközi nyelvátadást, a beszélők abszolút számát, a növekvő, illetve csökkenő trendeket a beszélők számát illetőleg, valamint a nyelvhasználati tereket (Lee–Van Way 2016, 278). Ezek mindegyikét egy 5-től 0-ig terjedő skálán mérik: minél nagyobb a szám, annál valószínűbb, hogy az adott nyelv veszélyeztetett. A módszer előnye, hogy egy nyelv vitalitásának kiértékelésében nincs szükség mind a négy tényezőre (hiányzó adatok esetén).

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVIII.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 935 1


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az elmúlt időszak változásai az európai ember számára (is) gyökeresen átformálták azt a viszonyrendszert, azokat a globálistól a lokálisig terjedő, ám egymástól nem függetleníthető értelmezési kereteket, melyekben a szereplők a tér, idő, a helyhez kötöttség, a mozgás, határ, identitás, tudás, tanulás, kultúra, nemzet, állam, kommunikáció, valóság, nexus, medialitás, ágencia, különösen pedig a nyelv, nyelvi gyakorlat fogalmait értelmezik. Mindazonáltal rendkívül összetett, változó és ellentmondásos mindaz, amit a nyelvi források, az ezekhez való hozzáférés és a globalizáció összefüggéseiről, a folyamat hatásairól mondhatunk.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok jelen kötetének elsődleges célja a mindennapjainkat egyre inkább körülvevő, kiterjedt és sokarcú, a tudományban hosszú ideig mégis periférikusan kezelt jelenségkör, a két- és többnyelvűség értelmezéseinek, főbb diskurzusainak és eddig kevesebb figyelmet kapott kutatási irányainak felvillantása. E komplex viszonyrendszerben jó néhány magától értetődőnek, (nyelv)ideológiai irányultságoktól mentesnek vélt fogalom, kérdéskör kritikai újragondolásával a nyelvhasználók, a változatosság, a hozzáférés és a tevékenység egységét, ennek szociokulturális, történeti és ideológiai beágyazottságát állítjuk középpontba, reflektálva a kérdéskör multidiszciplináris jellegére, a kutatás, a kutató és kutatottak, a tudás és tanulás gyökeresen átalakuló szerepére, valamint a mindebből adódó tudományos és gyakorlati kihívásokra.

A kötet öt fejezetbe rendezve tárgyalja e szerteágazó tudományterület néhány alapvető megközelítését, tematikai, diszciplináris és módszertani komplexitását. A tanulmányok többsége az új módszertani irányok és nézőpontok beemeléséből, a hagyományos diszciplináris határok lebontásából létrejövő új értelmezési lehetőségeket is szemlélteti. Az itt megjelenő kutatások a magyarországi (pl. siket vagy cigány) nyelvhasználói közösségek és a határon túli magyarok (ausztráliai magyar diaszpóra, erdélyi, moldvai, kárpátaljai magyar közösségek stb.) nyelvhasználatát, változatos nyelvi elrendezéseit, (több)nyelvűségét a sajátságok kiemelése mellett más nyelvhasználói csoportokkal és egymással is azonos leírási keretben, - a sorozat történetében újdonságnak számító QR kódok segítségével immár magyar és nemzetközi jelnyelven is hozzáférhetővé téve - szemlélik, a kutatás újabb tereit, terepeit és perspektíváit nyitva meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-bartha-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxviii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave