Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Mérföldkő? – A 2001-es WTO-csatlakozás

A számos, a kommunista rendszer által alkotott és fenntartott, konvencionális rendszabály ellenére, Kína gazdasága valójában a WTO-tagság nélkül is nyitott volt, vagyis a csatlakozás hátterében nem egyszerűen csak strukturális, a gazdaság szerkezetének átalakítását célzó okok álltak. Kína WTO-csatlakozása ugyanis meghatározó lépés volt a piacgazdasággá történő átalakulás útján, egyszersmind annak felismerése is, hogy az ország csak így stabilizálhatja külkereskedelmi környezetét, elősegítve a további növekedést, biztosítva a pragmatista pártvezetők által kijelölt irányvonal folytatását. Az ország e tagság folytán nemcsak a legnagyobb kedvezmény elvének (MFN) alkalmazásában részesülhetett, hanem megerősítette reformjait, sőt újakat generált, miközben nagyobb hitelek és jobb hitellehetőségek, sőt, még több külföldi piac (többek között az EU, USA) és befektetés váltak elérhetővé. Mindeközben nemcsak Kína profitált a bővülő nemzetközi munkamegosztásból – hiszen a WTO-csatlakozás, illetve tagság új munkalehetőségeket teremtett, és növelte a GDP-t –, de a WTO is jól járt, hiszen az egyes kereskedelmi relációk egyre inkább saját szabályai szerint alakulnak Kínában (Li–Martin, 2004; Szunomár, 2012).

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave