Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Belpiaci orientáció, „szociális fejlesztő állam” vagy valami más?

Az eddigiekből kiderülhetett, hogy a félperifériás helyzetű Brazíliában nem a kormánypolitikákon múlik sem a gazdasági-társadalmi egyensúly, sem a felzárkózás sikere, hogy tehát a kormányok jobbára az események után kullognak – ha másért nem, hát azért, mert sikertelenségük esetén a nép leváltja őket. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a kormányoknak ne lenne bizonyos önállóságuk, esélyük arra, hogy „elébe menjenek” a problémáknak vagy vitorlába fogják a kedvező szeleket. A globális tőkerendszeren belül maradva azonban nem tekinthetnek el a tőkelogikától általában. Innen ered az állam gazdasági szerepéről soha nyugvópontra nem jutó vita, s az is, hogy az egyes gazdaságpolitikai periódusokat szokás az állam abban játszott szerepével jellemezni. Például Ricz (2014) szerint Brazíliában az importhelyettesítés évei a „fejlesztő állam” időszakának nevezhetők, 1985-től az államilag irányított piaci modell”, 2002-től pedig a „szociális fejlesztő állam” időszaka jött el.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave