Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Kelet-Közép-Európa

Kelet-Közép-Európának egyre nagyobb a jelentősége India külkereskedelmében. Ennek egyik oka, hogy a térség jó „belépési kaput” biztosít azon feltörekvő cégek számára, amelyek az európai piacra igyekeznek betörni. A kelet-európai belépés két szempontból is fontos. Egyfelől, nemcsak földrajzilag vannak közel ezek az országok a nyugat-európai piachoz, de szervesen integrálódtak az európai logisztikai hálózatba. Akár ha az infrastrukturális kapcsolódásokat nézzük, akár ha azokat a kiterjedt – jellemzően német – feldolgozóipari termelési hálózatokat, amelyekbe a legtöbb térségbeli ország gazdasága ágyazódik, köszönhetően a rendszerváltás utáni átmenetben kialakított szakosodásuknak (Gerőcs–Pinkasz, 2018). A térség gazdaságait továbbá a magasan képzett és olcsó munkaerő jellemzi, ami a nyugati, de egyre inkább a feltörekvő országokból jövő befektetések számára is vonzerőt jelent (ezt illusztrálja az indiai tőkeállománya megoszlása a régión belül a 6.8. ábrán). Másodszor ezek az országok az Európai Unió egységes belső piacának a tagjai, ami jogi (piacvédelmi) szempontból is könnyebbséget jelent, hiszen általában azok a kereskedelmi szabályok vonatkoznak az itt működő indiai cégekre, amelyek Nyugat-Európában is érvényesek.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave