Beneda Károly Tamás

Repülőgép-hajtóművek elmélete 1.


Gázdinamika

A gázdinamika az összenyomható közegek áramlásával foglalkozó tudományág. A műszaki gyakorlatban gázok áramlásával kapcsolatban megállapítható, hogy a hangsebesség közel 30%-áig terjedő sebességtartományban még összenyomhatatlannak tekinthető a közeg, ez az elhanyagolás nem okoz számottevő eltérést a valósághoz képest. Azonban ha a közeg haladása ennél gyorsabban zajlik, a gázrészecskék összenyomhatósága már egyre jelentősebb mértéket ölt, és ezt a mérnöki számításokban mindenképpen figyelembe kell venni. Ezek a változások a hangsebesség megközelítésével egyre növekvő tendenciát mutatnak, míg a hangon túli tartományban pedig ugrásszerű változások is beállhatnak az áramló közeg paramétereiben. Ennek a fejezetnek a célja, hogy az olvasót megismertesse a gázdinamikának azzal a részével, amely a gázturbinás sugárhajtóművek elemzésénél, működésének megismerésénél elengedhetetlen. A könnyebb érthetőség érdekében itt csak ideális gázok egydimenziós áramlásának vizsgálatára szorítkozunk.

Repülőgép-hajtóművek elmélete 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 285 8

Ebben a jegyzetben a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Légi járművek szakirányának követelményei alapján összeállított ismereteket gyűjtötte össze a szerző. A tárgyat a hallgatók a mintatanterv 4. félévében vehetik fel, számos alaptudományos hátteret biztosító tárgy (pl. Hő- és Áramlástan I.) nyomán. Emiatt a jegyzet feltételez bizonyos előképzettséget leginkább a termodinamika, de általánosságban a járműgéptani alapismeretek tekintetében is.

A jegyzet a repülőgép-hajtóművek elméletének megalapozásához elengedhetetlen gázdinamikai összefoglalóval kezdődik, kiemelve a gázturbinás hajtóművek működésében fontos összefüggéseket. Tekintettel arra, hogy ezen berendezések a repülőgép üzeme során igen szélsőséges körülmények között működnek, nagyon fontos megismerni a hasonlóságelméletet, amely lehetőséget teremt arra, hogy a különböző környezeti és repülési feltételek mellett hogyan állapíthatjuk meg a hajtómű üzemállapotát leíró paraméterek közötti átszámítási egyenleteket. Az olvasó megismerkedhet a szívócsatornák működési elvével a különböző repülési Mach-szám-tartományokban alkalmazott változatok általános ismertetésén keresztül. A jegyzet fontos részét képezi az égéstereket bemutató fejezet, amely a működési elv ismertetésén túl bemutatja az elmúlt évtizedek fejlesztéseit – közöttük a legújabb, napjainkban szolgálatba állított megoldásait – a károsanyag-kibocsátás csökkentésére és a hatékonyabb tüzelőanyag-felhasználás érdekében. Ezen túlmenően bemutatja a tüzelőanyag bejuttatásának lehetséges módszereit is. Végül pedig a jegyzet kitér a kompresszorok instabil jelenségeire is, amelyek akár a kompresszoron belüli hatásokból, akár pedig a hajtómű részegységeinek együttműködéséből fakadhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beneda-repulogep-hajtomuvek-elmelete-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave