Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Néhány szó a gépek megbízható üzemeléséről (Dr. Gaál Z. nyomán [2.4])

A megbízhatóságelmélet egy olyan tudomány, amely meghatározza a berendezésekben fellépő meghibásodások keletkezésének törvényszerűségeit, és ezek előrejelzésének módjait. Már a tervezés időszakában vizsgálja a megbízhatóság növelésének lehetőségeit, illetve a megbízhatóság ellenőrzésének módszereit. Az általánosan elfogadott meghatározás szerint a megbízhatóság a termék, illetve a berendezés azon képessége, hogy meghatározott feltételek között, meghatározott időtartam alatt a megkövetelt feladatát képes elvégezni. Ebből úgy tűnik, hogy a megbízhatóság fogalma a terméknek csak egy működési tulajdonságára, a hibamentességre vonatkozik. Bizonyos termékekre például az elektronikai iparban valóban a hibamentesség a legfontosabb megbízhatósági jellemző. Ez helytálló a tovább nem javítható, az első meghibásodásig működő termékek, készülékek esetében. Javítható termékre ezzel szemben ez a meghatározás már nem kielégítő, mivel nem veszi figyelembe a karbantartási tevékenységet, a karbantartási időt.

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave