Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Az akusztikus emisszió tudománytörténete

Az akusztikus emisszió jelenségét a természetben – pl. egyes esetekben növények növekedése, vagy geológiai jelenségek kapcsán – az ember már igen régen megfigyelhette. A következő fázis az emberi tevékenységekkel összefüggésben jelentkező akusztikus emisszió megfigyelése és felhasználása lehetett. Nevezetesen, az ősi régészeti források szerint Kr. e. 6500 évvel a fazekasok megfigyelték a kiégetett, lehűlő félben levő kerámiatárgyaik hangkibocsátását, amiből szemrevételezéssel nem mindig észlelhető belső anyaghibákra, repedésekre is következtethettek. Ez tehát egy ősi anyagszerkezet-hibadiagnosztikai módszer volt.

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave