Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


A Kaiser-effektus és a Felicity-effektus

Ha egy fémből készült szerkezeti egységben (tartály, tartószerkezet, cső stb.) a mechanikai feszültség valamely fajtáját növeljük, akkor az anyagszerkezeti változásokon megy keresztül. A folyamat vizsgálata esetén az adott egységen elhelyezett érzékelő/érzékelők által észlelt AE események száma először a terhelés növekedésével arányosan növekszik. A terhelés csökkentése folyamán újabb események gyakorlatilag nem észlelhetőek, éppúgy, mint változatlan, állandó terhelés esetében sem. A terhelés ismételt növelése hatására ébredő mechanikai feszültségnövekedés mindaddig nem jár új AE jelenséggel, amíg a terhelés el nem éri azt az értéket, amelyet már korábban „érzékelt” a szerkezet, tehát amíg el nem érjük azt a terhelési szintet, ahonnan visszacsökkentettük a terhelést. A korábbi legnagyobb terhelés elérése után az összesített AE események száma ismételten arányos lesz a terhelésnövekedéssel. Ezt, az anyagtól is függő tulajdonságot nevezzük Kaiser-effektusnak. A Kaiser-effektus egy lehetséges időbeli lefutását mutatja be a 3.10. ábra [3.23].

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave