Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Zajok forrása, terjedése

A gyártásban – a mindennapi élethez hasonlóan – a zajoknak alapvetően kétféle forrása fordulhat elő: a szilárd testek rezgéséből lesugárzott léghangok, valamint a közeg turbulenciájából vagy állapotváltozásából származó hangok. Utóbbiakra néhány jellegzetes példa a kifúvási zaj (például egy szivárgó pneumatikacső esetében) az egyéb áramlási zajok (például a hidraulika vezetékek áramlási zajai) – ezekben az esetekben a turbulens áramlás energiája fordítódik részben a rezgés (zaj) keletkezésére. Az ilyen jellegű zajokra jellemző a széles (fehérzaj jellegű) frekvenciaspektrum. A közeg állapotváltozása például robbanás vagy hirtelen tágulás esetén okozhat jelentős, impulzus jellegű zajhatást. Mindennapi életünkből jó példa erre a villámlás vagy egyéb elektromos ívek zaja: itt az elektromos ív környezetében a levegő állapotváltozása, tágulása indít rezgéshullámokat.

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave