Collins Francis S.

Isten ábécéje

Egy tudós érvei a hit mellett


Teológiai érvek az értelmes tervezettség ellen

Tudományos értelemben az értelmes tervezettség elvei nem állják meg a helyüket, mivel nem alkalmasak arra, hogy állításaikat kísérleti úton ellenőrizzük, és a tovább nem csökkenthető komplexitás központi tézise sem igazolható. Mi több, az értelmes tervezettség csődöt mond abban a tekintetben is, amely a hívők számára fontosabb, mint a tényekhez ragaszkodó tudósoknak. Az értelmes tervezettség ugyanis tipikus „Isten a résekben” elmélet, vagyis olyan kérdésekben próbál a természetfeletti beavatkozás szükségessége mellett érvelni, amelyet hirdetői szerint a tudomány képtelen megmagyarázni. Számos tradicionális kultúrában Istennek tulajdonították mindazokat a természeti jelenségeket, amelyeket a kor tudománya nem tudott értelmezni – legyen az a napfogyatkozás vagy egy virág szépsége. Csakhogy ezeknek az elméleteknek a története igen lehangoló. A tudomány fejlődése előbb-utóbb betölti a réseket, ami érthetően kellemetlenül érinti mindazokat, akik hitüket ezekre a megdöntött transzcendens magyarázatokra alapozták. Végső soron egy „Isten a résekben” alapú vallás a hit hiteltelenítését kockáztatja. Nem szabad újra megismételnünk ezeket a hibákat. Az értelmes tervezettség ezeknek a kiábrándító eszmerendszereknek a sorába tartozik, és ugyanaz a sors vár rá, mint elődeire.

Isten ábécéje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 948 1

A szerző világhírű természettudós, az egyik legfontosabb 20. századi tudományos vállalkozás, a humán genom projekt korábbi vezetője, aki életének egy pontján - még a nagy tudományos felfedezései előtt - a hit felé fordult. Ennek a mélyreható átalakulásnak a lenyomata ez az elgondolkodtató, közérthető, nagyon őszinte és izgalmas könyv, amely egyaránt szól a kétkedőkhöz és a hívőkhöz, a világi gondolkozásúakhoz és a mélyen vallásosakhoz, és a tudomány iránt érdeklődők számára is van új mondanivalója.

Az ember teljes génkészletét feltérképező projekt egykori vezetőjeként írhatott volna egy minden konfliktust kerülő, általános elismerésre joggal számot tartó könyvet minden idők egyik legfontosabb és legcsodálatraméltóbb tudományos eredményéről, de ez a könyv valami egészen más.

Collins számára hívő keresztény tudósként a legfontosabb a tudományos és a spirituális világképek kibékítése. Nemcsak azt kívánja bebizonyítani olvasóinak, hogy azok, akik a vallás és a tudomány összeegyeztethetetlensége mellett érvelnek, jó- vagy rosszhiszeműen csúsztatnak, de azt is, hogy a tudomány jelenlegi ismeretei nemcsak hogy nem zárják ki Isten létezését, hanem egyenesen valószínűvé teszik.

Amerikaiként a tudomány és a vallás legfőbb ütközőpontját az evolúció elfogadásában látja, és meglepő módon büszke keresztényként egyúttal büszke evolucionistának is vallja magát.

Ez az olvasmányos könyv jó alkalmat kínál számunkra, hogy elgondolkozzunk az emberi létezés legnagyobb kérdésein.

Hivatkozás: https://mersz.hu/collins-isten-abeceje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave