Tárnok Zsanett (szerk.)

Tic-taktika

A Tourette-szindrómáról


Testvérek szerepe

Az, hogy két testvér között milyen kapcsolat alakul ki, nagyon sok mindentől függhet: a gyermekek közötti korkülönbségtől, a szüleikkel való kapcsolattól, személyiségüktől, érdeklődésüktől. A Tourette-szindróma ezekhez képest kevéssé befolyásolja a testvérek kapcsolatának minőségét. Mégis sok gyermek szégyellheti testvére tüneteit, emiatt esetleg társai előtt nem akar vele mutatkozni. Serdülőkorban kiváltképp felerősödhet a kortársaknak való megfelelés vágya, s ezzel párhuzamosan minden számukra kedvezőtlennek látszó dolgot (legyen szó szemüvegről vagy egy Tourette-szindrómás testvérről) igyekeznek elrejteni társaik elől. Az ilyen jellegű problémák kialakulását szülőként csak úgy tudjuk megelőzni, ha őszintén beszélgetünk egészséges gyermekünkkel az ő érzéseiről, elfogadjuk azokat, még akkor is, ha számunkra negatív érzésekkel járnak is. Fontos toleranciára tanítanunk gyermekünket, és arra, hogy megértse, a csúfolódó ember valahol mindig magával elégedetlen legbelül. Azt is el kell érnünk, hogy vegye észre: testvére sokkal többet jelent számára, mint a Tourette-szindrómával kapcsolatos kellemetlenségek. A szülőknek is időbe telik elfogadni gyermekük tüneteit, és ez így van az egészséges testvéreknél is. Beszélhetünk vele őszintén saját érzéseinkről, hogy nekünk milyen nehézségeket jelent/jelentett a Tourette-szindróma elfogadása. Próbáljunk humort vinni ezekbe a beszélgetésekbe, hiszen az mindig oldja a feszültséget. Ha aktuálisan bánt valami minket (például észrevesszük, hogy valaki az utcán bámulja Tourette-szindrómás gyermekünket), beszéljünk nyíltan róla! Bátorítsuk arra egészséges gyermekünket is, hogy beszéljen a Tourette-szindrómáról saját barátainak is! Sokszor a testvérek viselkedésének hátterében is az áll, hogy úgy érzik, titkolózniuk kell ahhoz, hogy elfogadják őket, de ha a családban azt tapasztalják, hogy mindenki nyíltan beszél a problémákról is, felszabadulnak, és ők is ezt a mintát fogják követni.

Tic-taktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 946 7

„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt járó ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar), OCD (kényszeres zavarok), szenzoros integrációs problémák vagy fejlődési késések kihívást jelenthetnek a szülőknek a napi ellátásban."

„A kórházunkban megforduló családokban született meg az igény, hogy fontos lenne egy a számukra is érthető nyelven megfogalmazott kiadvány a Tourette-szindrómáról, mely a laikusok és az érintett olvasók számára foglalná össze az ismereteket. Ebben a könyvben szeretnénk bemutatni a legfrissebb, modern orvosláson és kutatáson alapuló információkat, valamint saját tapasztalatainkat, annak érdekében, hogy átfogó képet nyújthassunk a Tourette-szindrómában szenvedőknek és családtagjaiknak, valamint azoknak, akik szeretnének többet megtudni erről a tünetegyüttesről."

Hivatkozás: https://mersz.hu/tarnok-tic-taktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave