Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


Anglia

A táj angolszász kultúrtörténete viszonylag jól feldolgozott (lásd többek között Buttlar 1989; Cosgrove 1984; Hunt 1992; Olwig 1996 és 2002; Siegmund 2009; Thomas 1984; Vesting 2002).86 A következőkben, a széles körű szakirodalomra támaszkodva, áttekintést adunk az angol tájfelfogások létrejöttéről és fejlődéséről a »landscape«87 kialakulási ideje alatt. Bemutatjuk, hogyan jelent meg az első újkori »landscape«-felfogás a Stuartok (17. sz.) udvarában. Majd rátérünk a »landscape« társadalmi és politikai szerepváltozására Nagy-Britannia létrejötte után (18. század eleje). Végül az angol polgári »landscape«-felfogás kialakulásával zárjuk a fejezetet (a 18. század második felétől).

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave