Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Antibiotikum-kezelés

A szájon át történő antibiotikum-kezelés hirtelen és erőteljesen megváltoztatja a bélbeli mikrobiota összetételét, következésképpen befolyásolja az emésztőtevékenységet. Ezáltal az antibiotikumok szintén okozhatnak hasmenést. Az összetett szénhidrátok emésztése romlik, és esetleg olyan, az adott antibiotikumra rezisztens baktériumok juthatnak szelektív előnyhöz, amelyek nem komponensei a szervezet rezidens mikrobiotájának, vagy kezelés nélkül legfeljebb kisebb arányban lennének jelen. Ennek következtében a bélflóra felborul, a bél falát fedő „jóindulatú” baktériumréteg védő hatása megszűnik. A rostemésztés csökken, és az emésztetlen vízmegkötő rostok nagyobb aránya miatt hígabb bélsár képződik – így antibiotikum-kezeléshez kötődő hasmenés alakul ki. Ennek nem mond ellent az a több mint ötvenéves tapasztalaton alapuló megfigyelés, miszerint az alacsony dózisú antibiotikum-kezelés a háziállatok takarmányához keverve testtömeg- és teljesítményfokozó hatású. Kis adagban és nem lökésszerűen (nem terápiás célból) alkalmazva az antibiotikumok mintegy kiegészítik a szervezet immunrendszerének erőfeszítéseit a bél hasznos, rezidens mikrobiotájának kialakítására és fenntartására, szelektív előnyben részesítve és fokozatosan hozzászoktatva a bélflóra normál komponenseit az adott antibiotikumhoz. Ugyanakkor az efféle hozamfokozók nagymértékben növelik annak veszélyét, hogy a kórokozók antibiotikum-rezisztenciát alakítanak ki, hiszen ezek is találkoznak a szervezetből folyamatosan ürülő, tört dózisú antibiotikummal. Így az ilyen takarmányt fogyasztó állatok környezetében feldúsulnak a rezisztens mikroorganizmusok. Ezért a legtöbb országban ma már tilos az antibiotikumok hozamfokozóként való alkalmazása.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave