Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


9.5. Fontosabb megállapítások

  • A víz strukturális és funkcionális feladatokat is ellát a szervezetben, valamint kulcsszerepe van a test termoregulációjában.
  • A szervezet vízforgalma a felvett, az anyagcsere-folyamatok során képződött és az ürített víz mennyiségének változását jelenti. A vízforgalom dinamikus egyensúlyát idegi és hormonális szabályozás biztosítja, amelynek célja a homeosztázis zavartalan fenntartása.
  • Vizet a szervezet bélsárral, vizelettel, párolgással (verejtékezéssel, respirációval) és az állati termékekkel (tejjel, tojással) ürít. Egészséges állatban – az élettani korlátokon kívül – a bélsárral és a vizelettel távozó víz mennyiségét elsősorban takarmányozási tényezők határozzák meg, a felületi és a respirációs vízveszteséget pedig a levegő hőmérséklete határozza meg. A laktáló állatok esetében a tej víztartalma miatt jóval nagyobb vízfogyasztással kell számolni. A nem megfelelő vízellátás korlátozza a tejtermelést.
  • Az ivóvíz mennyisége és az állatok szárazanyag-felvétele között szoros összefüggés van, amelyet azonban a környezeti hőmérséklet és a takarmány táplálóanyag-tartalma is befolyásol.
  • A vízminőség a víz organoleptikus (íz, szag, tisztaság), kémiai és mikrobiológiai állapotát foglalja össze. Az állatok önkéntes vízfogyasztását az ivóvíz minősége nagymértékben befolyásolja. Fajok és korcsoportok között különbség van az ivóvíz minőségi jellemzőinek tolerálhatóságában.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave